Category: Aktualności


V Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, 9-11 maja 2014

www.festiwaldobregopiwa.pl

www.wrowar.pl

Festiwal rozwinął się jako naturalna konsekwencja Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich, które obecnie są jego częścią. Trudem organizacji imprezy zajmuje się  Centrum Kultury Zamek , zaś partnerem  odpowiedzialnym za całą część piwną i piwowarską jest firma Cerevisia.

Co roku w drugi weekend maja na Festiwal przyjeżdżają tysiące wielbicieli dobrego piwa z całej Polski i z zagranicy. Dziesiątki gatunków piw, wystawy, szkolenia, prezentacje kulinarne, koncerty, konkursy, dobre jedzenie, brak mainstreamowych marek – to wszystko składa się na niepowtarzalne wydarzenie, wyróżniające się na tle innych tego typu projektów w Polsce.

To już dziś – zapraszamy na esplanadę Stadionu Miejskiego we Wrocławiu!

Kiedy?

1 lutego 2014 (sobota), godz. 14.00

Gdzie?

Zakład Usług Piwnych, ul. Ruska 34, Wrocław

Zapraszamy na degustację 7 wyjątkowych, rzadko spotykanych w Polsce piw o właściwościach mocno rozgrzewających, czyli w sam raz na zimowe wieczory. Podczas spotkania poznasz tajniki prawidłowej degustacji, dowiesz się co nieco o historii danego gatunku, o browarze, który to piwo uwarzył. Zanim wydasz kilkadziesiąt złotych na butelkę piwa w sklepie dowiesz się, czy smakuje Ci wędzony porter, imperialne amerykańskie bursztynowe ale, belgijskie złote mocne ale, czy amerykański barley wine leżakowany w beczkach po bourbonie. A może eisbock? A może będziesz wolał uwarzyć takie piwo w domu – wersja domowa jednego z gatunków też będzie obecna.

Ze względu na moc piw zalecamy przed spotkaniem zjedzenie co najmniej drugiego śniadania :-)

Jednocześnie sugerujemy  zrezygnowanie z intensywnych aromatów czosnku i cebuli, a także z nadmiaru przypraw, żeby nie zubażać wrażeń z degustacji.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wołczaska-Prasolik (Marusia), organizatorka Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich, współorganizatorka Festiwalu Dobrego Piwa, animatorka wielu innych mniejszych i większych wydarzeń piwnych i piwowarskich, znawczyni piwa i piwowar domowy od 10 lat.
Cena: 100 zł
Ilość miejsc: 20

 

Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa za pomocą poniższego formularza zgłoszeniowego – zainteresowanym prześlemy mailem informacje dotyczące wpłaty.

UWAGA! Jeśli nie otrzymasz maila zwrotnego w ciągu 1 dnia roboczego, może to oznaczać, że zgłoszenie do nas nie dotarło. Prosimy wtedy o kontakt telefoniczny: 71 397 02 06 lub 502 262 911 lub email: agnieszka@cerevisia.pl

*(oznacza pole wymagane)

Lada moment do boju rusza kolejny mały browar, którego twórcami są piwowarzy domowi – Tomek i Marek. Miałam przyjemność ich odwiedzić prawie miesiąc temu, gdy jeszcze nie wszystko było gotowe, a panowie przestępowali z nogi na nogę i widać było, że już by się wzięli za warzenie. Zapoznajcie się zatem z tą humorystyczną fotorelacją, bo już teraz inaczej to wygląda.

W warzelni kocioł o nietypowym kształcie, a kadź filtracyjna szeroka i niska dobrze wróży tempu filtracji i wysładzania zacieru.

W pomieszczeniu obok prężą się dumnie dwa fermentory. Pierwszy ma na szczycie dodatkowe wejście, a drugi już nie. Lepiej mieć jeden otwór w fermentorze, niż dziurę w suficie ;-)

Następnie zostajemy zaprowadzeni do magazynu mięs – Tomek to znany mięsożerca, najwyraźniej i w browarze musi mieć je blisko siebie ;-)

Za tym tajemniczym pomieszczeniem kryje się leżakownia – leżaki jeszcze nie wszystkie dojechały i póki co swawolnie sobie stoją w przypadkowej konfiguracji.

W magazynie słodu – proszę bardzo, stary znajomy – śrutownik Porkert. Marek z Tomkiem już się wzięli za śrutowanie słodu, żeby za jakieś 2 tygodnie nastawić pierwszą warkę ;-)

W Pracowni Piwa będą powstawać piwa górnej fermentacji, które będą dostępne już podczas IV Festiwalu Dobrego Piwa we Wrocławiu 10-12 maja 2o13. Czekam z niecierpliwością!

Marusia

Browar Bojanowo – zanim zacznie się produkcja…

W ostatni dzień lutego mieliśmy przyjemność zwiedzić Browar w Bojanowie. Oprowadzał nas prezes Browaru Ciechan – Krzysztof Fałdowski. Bardzo mnie cieszy ta wycieczka, bo są to ostatnie chwile na obejrzenie stanu historycznego tego browaru – prace nad uruchomieniem produkcji w toku, zatem niebawem część skansenowego uroku odpłynie na karty historii. Mam tu na myśli „skansen” z lat 90-tych XX wieku, bo ten wcześniejszy w dużej mierze zostanie zachowany.

Pierwszy raz miałam okazję oglądać browar od wewnątrz, a nie tylko zza płotu. Już sam wjazd na podwórze zatem był atrakcją.

Browar zwiedzaliśmy od końca, czyli od przyszłej hali, w której będzie się odbywało butelkowanie i pasteryzacja. Pasteryzacja tylko części produkcji – niepasteryzowane piwo też będzie w ofercie.  Następnie odwiedziliśmy imponującą leżakownię. Duuuużo tanków, z czego niektóre przeogromne! Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie frontu tanków w jednym pomieszczeniu

a reszty – w innym, chłodzonym agregatami, zapleczu technicznym.

W niektórych tankach jest jeszcze dobrze wyleżakowane piwo Szwejka – obecnie wylewane. Aromat unoszący się świadczy o tym, że nie ma czego żałować :-D

Na warzelni jak to na warzelni – kadzie zacierne i warzelne. A gdzie kadź filtracyjna? Nie ma!  Zamiast niej stoi sobie taki potwór filtracyjny, czyli filtr zacierny:

Byliśmy też w magazynie słodu i śrutowni, w której piękny, stary śrutownik i zapach słodu, który się utrzymuje mimo upływu ładnych paru lat od zamknięcia Browaru zatrzymał nas na dłuższą sesję fotograficzną.

Skoro zaczęliśmy od rozlewu, to kończymy gdzie? W słodowni. Słodownia klepiskowa, też jest powoli przygotowywana do uruchomienia. Jednorazowo na klepisko mieści się 5 ton jęczmienia, wszystko ręczna robota.

Następnie na sita do suszenia

i do odkiełkownicy

Piękny kawał historii piwowarstwa – po obejrzeniu tego cuda tym bardziej się cieszę, że zostanie on ponownie uruchomiony, w dodatku z zachowaniem wszystkich funkcjonujących i możliwych do adaptacji elementów. Zapraszam do obejrzenia zdjęć w Galerii i na FB – w tej fotorelacji jedynie ich mały wycinek, głównie dla objaśnienia funkcji niektórych sprzętów.

Zimowe spotkanie piwowarów w Strzegomiu, 1-3.02.2013

Niedzielne warzenie piwa w Czeskim Raju – reaktywacja!

Zapraszamy na warzenie piwa do Czeskiego Raju, ul. Bogusławskiego 9 we Wrocławiu

17 listopada (niedziela) godz.15.00

Dzięki aktywności wrocławskich piwowarów (Wrocławska Inicjatywa Piwowarska) wracamy do Czeskiego Raju ze szkoleniami dla początkujących.

Zapraszamy na pokaz warzenia piwa  przeznaczony głównie dla świeżo upieczonych piwowarów, lub takich, którzy dopiero chcieli by zacząć tę zabawę – przed wsypaniem słodu do wody opowiemy od czego zacząć i co jest potrzebne do warzenia piwa w domu. Każdy uczestnik otrzyma również materiały szkoleniowe – instrukcję jak uwarzyć swoją pierwszą warkę z zacieraniem oraz instrukcję szczegółową do uwarzenia piwa takiego, jak na pokazie.

Tym razem będzie to DEIPA z zestawu Centrum Piwowarstwa,

które jest naszym  sponsorem produktów do warzenia.

Liczba miejsc jest ograniczona do 30 – w lokalu wprawdzie jest więcej miejsca, ale pokaz ma cele edukacyjne, zatem tłoku nie może być. Zainteresowanych prosimy zatem o zapisy

za pomocą formularza:

*(oznacza pole wymagane)

ewentualnie via email: agnieszka@cerevisia.pl

lub telefonicznie: 71 397 02 06

Pokaz jest bezpłatny.

Zapraszamy!

UWAGA! Obecnie wszystkie miejsca już są zajęte – jak tylko ustalimy kolejny termin Szkółki – damy znać!