W ostatni dzień lutego mieliśmy przyjemność zwiedzić Browar w Bojanowie. Oprowadzał nas prezes Browaru Ciechan – Krzysztof Fałdowski. Bardzo mnie cieszy ta wycieczka, bo są to ostatnie chwile na obejrzenie stanu historycznego tego browaru – prace nad uruchomieniem produkcji w toku, zatem niebawem część skansenowego uroku odpłynie na karty historii. Mam tu na myśli „skansen” z lat 90-tych XX wieku, bo ten wcześniejszy w dużej mierze zostanie zachowany.

Pierwszy raz miałam okazję oglądać browar od wewnątrz, a nie tylko zza płotu. Już sam wjazd na podwórze zatem był atrakcją.

Browar zwiedzaliśmy od końca, czyli od przyszłej hali, w której będzie się odbywało butelkowanie i pasteryzacja. Pasteryzacja tylko części produkcji – niepasteryzowane piwo też będzie w ofercie.  Następnie odwiedziliśmy imponującą leżakownię. Duuuużo tanków, z czego niektóre przeogromne! Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie frontu tanków w jednym pomieszczeniu

a reszty – w innym, chłodzonym agregatami, zapleczu technicznym.

W niektórych tankach jest jeszcze dobrze wyleżakowane piwo Szwejka – obecnie wylewane. Aromat unoszący się świadczy o tym, że nie ma czego żałować :-D

Na warzelni jak to na warzelni – kadzie zacierne i warzelne. A gdzie kadź filtracyjna? Nie ma!  Zamiast niej stoi sobie taki potwór filtracyjny, czyli filtr zacierny:

Byliśmy też w magazynie słodu i śrutowni, w której piękny, stary śrutownik i zapach słodu, który się utrzymuje mimo upływu ładnych paru lat od zamknięcia Browaru zatrzymał nas na dłuższą sesję fotograficzną.

Skoro zaczęliśmy od rozlewu, to kończymy gdzie? W słodowni. Słodownia klepiskowa, też jest powoli przygotowywana do uruchomienia. Jednorazowo na klepisko mieści się 5 ton jęczmienia, wszystko ręczna robota.

Następnie na sita do suszenia

i do odkiełkownicy

Piękny kawał historii piwowarstwa – po obejrzeniu tego cuda tym bardziej się cieszę, że zostanie on ponownie uruchomiony, w dodatku z zachowaniem wszystkich funkcjonujących i możliwych do adaptacji elementów. Zapraszam do obejrzenia zdjęć w Galerii i na FB – w tej fotorelacji jedynie ich mały wycinek, głównie dla objaśnienia funkcji niektórych sprzętów.

« »