piwo_i_czekoladaCerevisia i E.Wedel zapraszają  na degustację

PIWO I CZEKOLADA

Kiedy?

22 marca 2014 (sobota), godz. 14.00

Gdzie?

Zakład Usług Piwnych, ul. Ruska 34, Wrocław

Podczas spotkania poznasz tajniki prawidłowej degustacji różnych gatunków piw, dowiesz się co nieco o historii danego stylu, o browarze, który prezentowane piwo uwarzył. Będziemy dopasowywali piwa do różnych rodzajów czekolady  od E.Wedla oraz najlepszych producentów na świecie (m.in. Amadei, Valrhona, Marcolini). A może odwrotnie – będziemy dopasowywali czekolady do różnych gatunków piw :-)

Stout Mikkelera leżakowany w beczce po Calvadosie, czy raczej Mikkeller Black Tokyo Horizon

którego stouta wolicie spróbować?

Oprócz tego przegląd piw z włoskiego Baladina, gwiazdorski polski porter oraz niespodzianki.

Przed spotkaniem sugerujemy  zrezygnowanie z intensywnych aromatów czosnku i cebuli, a także z nadmiaru przypraw, żeby nie zubażać wrażeń z degustacji.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wołczaska-Prasolik (Marusia), organizatorka Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich, współorganizatorka Festiwalu Dobrego Piwa, animatorka wielu innych mniejszych i większych wydarzeń piwnych i piwowarskich, znawczyni piwa i piwowar domowy od 10 lat, oraz Daniel Mielczarek, pracownik firmy E. Wedel oraz miłośnik czekolady.
Cena: 100 zł
Ilość miejsc: 20

Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa mailem na adres: agnieszka@cerevisia.pl

Można też będzie zakupić bilety na degustację w Zakładzie Usług Piwnych.

UWAGA! Jeśli nie otrzymasz maila zwrotnego w ciągu 1 dnia roboczego, może to oznaczać, że zgłoszenie do nas nie dotarło. Prosimy wtedy o kontakt telefoniczny: 71 397 02 06 lub 502 262 911

« »